سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی HIS – مقاله آموزشی

سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی HIS

 

| سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی  HIS – مقاله آموزشی |

 

فهرست موضوعات :

–     مقدمه

–     سیب ( سیستم یکپارچه بیمارستان ها )

–     HIS  چیست؟

–     خصوصیات و ویژگی های سیستم  HIS

–     اهداف کلی سیستم  HIS

–     برای راه اندازی سیستم  HIS سه گزینه مهم باید مد نظر قرار گیرد

–     امکانات لازم برای انجام تمامی امور یک بیمارستان که شامل چند قسمت اصلی می باشد

–     شرح هر یک از اجزای سیستم جامع اطلاعات بیمارستان

–     و …

 

 

 

 

سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی HIS

 

مراقبت و سلامت مقوله بسیار مهمی در همه جوامع به شمار می رود و برای حوزه سلامت این یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که امور با کارایی و اثربخشی بالا باید انجام گردند. روزانه صدها هزار نفر از مردم به بیمارستان ها و سایر مؤسسات ارائه کننده خدمات سلامت مراجعه نموده و سرویس می گیرند و کارمندان این مؤسسات بایستی اطلاعات بالینی و عملیاتی وسیعی را در این ارتباط انجام دهند. در گذشته این امکان بود که این اطلاعات به صورت دستی مدیریت شود که این باعث زمان بر بودن کارها و کاهش بهره وری می شد. اما امروزه بیمارستان ها به سیستم اطلاعات بیمارستانی مجهز شده اند که مدیران و کارکنان را در اداره اطلاعات بالینی و اداریِ مربوطه یاری می رساند.
سیب ( سیستم یکپارچه بیمارستان ها ) نامی است بر سیستم اطلاعات بیمارستانی که با همت کارشناسان فن آوری اطلاعات تولید و توسعه یافت. روند توسعه این سیستم از سال ۱۳۸۵ تاکنون به صورت مستمر و پویا ادامه یافته است و این سیستم ( بجز یک مورد ) در تمامی بیمارستان های تابعه دانشگاه نصب و راه اندازی گردیده است.

 

“HIS –  “Hospital Information System چیست؟

سیستم اطلاعات بیمارستانی. در معنای گسترده تر HIS را سیستم اطلاعاتی بهداشتی هم می گویند. کارHIS مدیریت و هماهنگی بخشیدن بین تمام واحد های بیمارستان می باشد.
بعنوان مثال، در سیستم اطلاعات بیمارستانی ، برای هر بیمار یک پرونده الکترونیک (EMR/CPR) تشکیل می‌گردد، بطوریکه کلیه فعالیتهای بیمارستانی (شامل؛ درمانی، تشخیصی، مالی، و غیره) بیمار از پذیرش تا ترخیص تحت پوشش قرار می‌دهد.
همچنین کلیه اقدامات درمانی، دستورات دارویی و خدمات تشخیصی از طریق این سیستم به کلینیکها و پاراکلینیکها و حتی مراکز اداری از قبیل حسابداری، داروخانه، انبارها، و سایر واحدها ارسال شده و پاسخ انها دریافت می‌شود. بنابراین برنامه ریزی و نظارت بر کلیه فعالیت های بیمارستان برعهده سیستم HIS انجام می پذیرد.
از جمله خصوصیات لازم برای یک HIS، به WEB BASE بودن آن می توان اشاره کرد، که می بایست تحت زبان های برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی فوق العاده قوی طراحی و پیاده سازی شود.
در یک سیستم اطلاعات بیمارستانی، داده ها باید به صورت منسجم در پایگاه داده‌ها ذخیره، و در دسترس کاربران مجاز، در محل و در زمانی که داده‌ها مورد نیاز است، قرار داده شوند.

 

خصوصیات و ویژگی های سیستم HIS:

۱- وارد کردن اطلاعات در اکثر مواقع با کلیک کردن انجام می پذیرد تا تایپ کردن.

۲- اجرای عملیات ساده و در اصطلاح کاربر پسند است.

۳- بر اساس استاندارد عمل می‌کند.

۴- سیستمهای کامپیوتری قدیمی را نگه می‌دارد و سبب ارتقاء آتی و بهبود انها می‌شود.

۵- با به کارگیری فناوری چندرسانه ای، ضبط انواع اطلاعات صوتی و تصویری در آن میسر است.

۶- کل بخشها و نظام بیمارستان را هماهنگ و منسجم می‌کند.

۷- کیفیت تصمیم‌گیری و مدیریتی را بالا می‌برد.

و…

 

اهداف کلی سیستم HIS:

۱- ارتقا سطح کار پرسنل

۲- حذف رویه های تکراری و غیرضروری

۳- استخراج آمار و اطلاعات به روش های سریعتر

۴- افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمات

۵- برقراری ارتباط اطلاعاتی بین بیمارستانها و مراکز درمانی در سطح کشور

۶- افزایش دقت در تهیه، ثبت، نگهداری و ارسال به موقع گزارشهای درمانی

۷- بهبود اقتصاد و درمان با صرفه‌جویی در وقت پرسنل

۸- ارتقای کیفیت خدمات درمانی به همراه افزایش رضایت‌مندی گیرندگان خدمات

۹- کاهش تخلفات پزشکی

۱۰- امکان طبابت از راه دور

 

برای راه اندازی سیستم HIS سه گزینه مهم باید مد نظر قرار گیرد:

–   بسترسخت افزاری و شبکه

–   نرم افزار ( HIS )

–   کاربران

 

قبل از پرداختن به سه مورد مذکور، بیمارستان باید یک تیم برای پیگیری این کار تشکیل دهد. مدیر بیمارستان در راس این تیم خواهد بود. در این تیم رئیس امور مالی، یک پرستار، مدیر دفتر کیفیت، یک کارشناس کامپیوتر و یک کارشناس مدارک پزشکی حداقل افراد خواهند بود. کارشناس ارشد یا کارشناس مدارک پزشکی بعنوان مدیر سیستم HIS انتخاب می شود. (بسته به توانائی نیروی موجود در بیمارستان ، مدیر سیستم انتخاب می شود).

تیم مذکور کار تحقیقاتی خود را بر اساس یک برنامه ریزی منسجم با برقراری جلسات منظم ، شروع می کند.

 

– بسترسخت افزاری و شبکه

قرارداد با یک شرکت معتبر برای راه اندازی یک شبکه در بیمارستان ، مطابق با آخرین تکنولوژی موجود در کشور اولین گام در جنبه سخت افزاری سیستم هست در این شبکه آینده نگری های خاص و امکان UPGRADE نمودن آن در آینده نیز باید مد نظر قرار گیرد. برای داشتن یک شبکه استاندارد و BACKBONE مناسب، از نظرات مشاور و امکانات شرکت طرف قرارداد باید نهایت بهره را برد. تهیه توپوگرافی شبکه براساس نقشه ساختمانی بیمارستان لازم هست. خریداری کامپیوتر و لوازم جانبی آن، خریداری سخت افزار بویژه سرور از جمله کارهای لازم در این مرحله می باشد.

 

– نرم افزار ( HIS )

این مرحله مهمترین مورد بحساب می آید. دو روش برای تهیه نرم افزار پیشنهاد می شود:

۱- خرید یک نرم افزار( HIS ) آماده:

تیم انتخاب شده باید تحقیق کند و اطلاعات کافی از سیستم های موجود داخل کشور کسب نماید. برای خرید نرم افزار می توان یک فراخوان خرید HIS داد تا شرکتها خود به سراغ شما بیایند و یا به تک تک شرکتها مراجعه نمود و پس از بحث و تصمیم گیری میان اعضا نرم افزار را خریداری نمود.

۲- داشتن یک HIS در انحصار بیمارستان

در این روش تیم فنی – پزشکی یک دفتر در بیمارستان برای چند سال ایجاد می کند و برنامه نویسان شرکت در بیمارستان مقیم بوده و در ارتباط با تیم HIS بیمارستان شروع به تحلیل سیستم و برنامه نویسی می کنند. بعد از آماده بودن اولین فاز از برنامه، تست برنامه با همکاری تیم، آغاز می شود و این کار فاز به فاز انجام می شود و بر اساس خواست بیمارستان تغییرات لازم در برنامه داده می شود تا به فاز نهائی برسد. تنها عیب این روش، زمانبر بودن آن می باشد.

 

– کاربران
کاربران صاحبان و نگهدارنده های واقعی نرم افزار محسوب می شوند و بازیگران واقعی سیستم می باشند. بدون همکاری کاربران هیچ سیستمی جواب نخواهد داد. مهمترین مسئله در این خصوص ، مقاومت کاربران می باشد. آنچه مسلم است این است که هر تغییری مقاومتی در پی دارد و تغییر سیستم دستی به سیستم الکترونیکی مانند HIS ، با مقاومت شدیدتری توام است که ناشی از دلایلی ذیل است :

۱- عادت کاربران به سیستم دستی

۲- ترس از اینکه با سیستم الکترونیکی نتوانند کار کنند

۳- ترس از از دست دادن موقعیت فعلی با رسیدن سیستم جدید

۴- ترس از از دست دادن گروه مورد علاقه فعلی

۵- عدم اطمینان از مقاصد مسئولین در تغییر سیستم

۶- و …

بنابراین برای غلبه بر مقاومت کارکنان باید تدابیر ویژه ای قبل از راه اندازی سیستم اتخاذ نمود. کاربران قبل از راه اندازی سیستم، آگاهی از تغییر سیستم داشته باشند تا در مرحله راه اندازی مقاومتشان به حداقل برسد. می توان قبل از راه اندازی سیستم کلاسهای آشنائی با سیستمهای کامپیوتری برای کارکنان دایر کرد. برگزاری کلاسهای ICDL برای کارکنان موثرترین گزینه می باشد.
بعد از راه اندازی سیستم، آموزش کامل نرم افزار به کاربران باید توسط مدیر سیستم و همکاران وی در واحد HIS و با همکاری شرکت ارائه دهنده نرم افزار داده شود. هرچه آگاهی کاربران نسبت به برنامه و کار با آن بیشتر باشد سیستم موفق تر خواهد بود.

 

امکانات لازم برای انجام تمامی امور یک بیمارستان که شامل چند قسمت اصلی زیر می باشد:

 

* مدیریت منابع خدماتی و کادر درمانی:

–  مدیریت اتاقها

 مدیریت کادر درمان

 

* مدیریت بیماران:

–   مدیریت پذیرش بیمار

–  مدیریت جابجایی بیمار

–  مدیریت ترخیص

–  مدیریت ایستگاه پرستاری

–  مدیریت خدمات کلینیکی و پاراکلینیک

–  سیستم بایگانی مدارک پزشکی

 

* مدیریت صندوق و درآمد بیمارستانی

 

* سیستم اطلاع رسانی بیمارستان

 

* داروخانه ها و انبار دارویی

 

 

شرح هر یک از اجزای سیستم جامع اطلاعات بیمارستان:

* مدیریت منابع خدماتی و کادر درمانی شامل ۲ بخش اصلی است:

–  مدیریت اتاقها: مدیریت بخش ها، اتاق ها، قیمت گذاری تختها و اتاقهای بیمارستان از توانایی های این قسمت می باشد.

–  مدیریت کادر درمانی: تعریف کادر درمانی به تفکیک پزشک، پیراپزشک، تکنسین و … از قابلیت های این قسمت است.

 

* مدیریت بیماران: این سیستم در حقیقت ستون فقرات اطلاعات بیمارستان بوده و حضور بیمار را در بیمارستان

 مدیریت پذیرش بیمار: در این سیستم عملیات مربوط به پذیرش بیمار انجام می‌شود. ثبت کلیه اطلاعات فردی و بیمه‌ای، اطلاعات کامل همراهان، وضعیت هنگام مراجعه، سوابق کاغذی همراه بیمار، دسترسی به کلیه سوابق بستری برخی از تواناییهای سیستم پذیرش است.

 مدیریت جابجایی بیمار: در صورت نیاز به جابجایی بیمار بستری، این سیستم وارد عمل می‌شود. در این سیستم کنترل لحظه‌ای محل اقامت بیمار امکان پذیر بوده در صورت جابجایی تمامی کارهای لازم (بالینی – مالی و …) بصورت خودکار انجام می‌شوند.

–  مدیریت ترخیص: هنگام ترخیص بیمار این سیستم کلیه امور مربوطه مانند ثبت وضعیت هنگام خروج بیمار ، اعلام به حسابداری جهت ترخیص و مواردی نظیر فوت یا فرار بیمار برای پیگیری در مراجعات بعدی ثبت می‌شوند. ضمناً سیستم نسبت به سوء استفاده از نام یا بیمه فرد دیگر حساس است.
–     مدیریت ایستگاه پرستاری: مدیریت بالینی بخش در این سیستم صورت می‌گیرد. در هر لحظه وضعیت تختهای بخش به شکلی جامع قابل مشاهده بوده و اطلاعات مربوط به بیماران بصورت کامل قابل رویت است.

 

* مدیریت خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی: در صورت نیاز به استفاده از این قسمتها، درخواستها در بخشها توسط کاربر ثبت می شود و بلافاصله این درخواستها در آزمایشگاه و یا رادیولوژی و … با یک آلارم خاص نمایش داده می شود و کادر درمانی در ایستگاه پرستاری بلافاصله از جواب آزمایش و … آگاه می شود.

 

* مدیریت جامع صندوق و درآمد بیمارستانی: این سیستم در ارتباط با سایر سیستمهای نرم‌افزار فعالیت کرده و مدیریت مالی ناشی از حضور بیمار در بیمارستان را بر عهده دارد.
نمایش مشخصات مختلف بیمار بستری (فردی، بستری، مالی)، انجام عملیات مالی برای بیمار بستری (دریافت پول، بازپرداخت پول، صدور اجازه بستری، صدور اجازه ترخیص، باز و بسته نمودن حساب مالی بیمار، صدور صورتحساب، تهیه گزارش از وضعیت مالی بیمار با جزئیات) نمایش سوابق مراجعات بیمار، لیست بیماران فراری و فوت شده، نمایش پرداختهای بیماران بستری، نمایش مشخصات بیماران سرپایی، صدور قبض برای بیمار، ارائه انواع گزارشها و … از امکانات این سیستم هستند. همچنین انجام امور مربوط به بیمه نظیر ارائه گزارشهای مورد نیاز بیمه به دلخواه، تهیه دیسکت بیمه با فرمتهای استاندارد (مانند تامین اجتماعی، خدمات درمانی و …) از دیگر تواناییهای این سیستم می باشد.

 

* سیستم اطلاعات بیمارستان: در این سیستم لیست بیماران در حال بستری و لیست بیماران در حال ترخیص گزارش شده، می‌توان وضعیت تمامی بخشها، تختهای بیمارستان و بیماران داخل هر بخش را مشاهده نمود. با استفاده از این سیستم می‌توان بیمار را با توجه به شماره، نام، ‌قسمتی از نام یا سایر مشخصات وی جستجو نمود و از وضعیت وی کاملا آگاه شد. گزارشگیری از بیماران فوت شده از دیگر امکانات این سیستم است. همچنین می‌توان با نصب بیلبورد الکترونیکی، اطلاعات خاصی را از طریق سیستم در اختیار مراجعان قرار داد.

 

* داروخانه‌ها و انبار دارویی: مدیریت درخواستها، ثبت نسخ، عملیات مربوط به داروهای مخدر، عملیات گردش دارو، گزارشهای مختلف، تعیین قیمت و درصد قابل قبول هر بیمه، تعریف حق فنی جداگانه برای داروخانه، کنترل لحظه‌ای موجودی و بسیاری امکانات قدرتمند دیگر … .

 

 

 

 گردآوری : وب سایت ایبوک جنرال

منبع: www.EbookGeneral.ir

 

 

 

تبلیغات

حاصل فهرست جمع = 0

 1. موسویزاده گفت:

  نحوه نصب اج ای اس از سرور بروی کامپیوتر در ان شبکه برام جز به جز میل نمایید ممنون میشم

  1. سلام

   مورد ذکر شده در تخصص ما نمی باشد.

 2. سامان گفت:

  سلام
  خیلی کامل بود.ممنون.

  1. محمد گفت:

   سلام

   ممنون از شما و ارسال دیدگاه تون

 3. جابر گفت:

  خیلی ممنون و تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *